Wianek

Wianek to rodzaj nakrycia głowy, wieńca upleciony z ziół i kwiatów. Tradycyjnie wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, stąd stały się symbolem niewinności. O kobiecie zamężnej mówiło się, że „straciła wianek”. Zgodnie z polską, a także ogólnosłowiańską tradycją, panna młoda oddaje druhnom swój wianek podczas weselnych oczepin.

W dawnych czasach zakonnice chowane były w wiankach. Zielony wieniec składany na grobie to symbol czci oddanej tam pochowanym. Wianek pojawia się też na wielu obrazach o treści religijnej. Biały wianek jest też elementem stroju dziewczynek przystępujących do Pierwszej Komunii.

Wianek zakłada się też do strojów ludowych, np. krakowskiego. Tradycyjnym obyczajem jest puszczanie wianków w Noc Świętojańską.

Następny Post

Sypanie ryżem

Sypanie ryżem na szczęście to tradycja po ceremonii ślubnej, kiedy zaproszeni goście obsypują Parę Młodą ziarnami ryżu. W zależności od regionu, do obsypywania Pary Młodej stosowane są także pieniądze lub zboże. Tradycja ta wywodzi się ze średniowiecza, kiedy podczas ceremonii ślubnych rzucano monety zebranemu z tej okazji tłumowi, co miało […]
Obsypanie ryżem