Wiccaning

Wiccaning bądź Paganing to wiccański rytuał analogiczny do chrześcijańskiego chrztu dzieci. Głównym wydarzeniem ceremonii jest przedstawienie dziecka Bogu, oraz Bogini. Zazwyczaj odbywa się to poprzez podniesienie dziecka w stronę nieba przez matkę, najwyższego kapłana, bądź najwyższą kapłankę. Innymi czynnościami wykonywanymi podczas wiccańskiego chrztu mogą być także pokropienie czoła dziecka wodą, bądź przeniesienie go nad ogniem.

Zgodnie z wiccańską zasadą podkreślającą rolę wolnej woli, dziecko nie jest przymuszane do wybrania wiary swoich rodziców, gdy dorośnie. Podobne rytuały jak wiccaning funkcjonują również w wielu innych religiach neopogańskich, ale często pod innymi nazwami.

Następny Post

Wianek

Wianek to rodzaj nakrycia głowy, wieńca upleciony z ziół i kwiatów. Tradycyjnie wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, stąd stały się symbolem niewinności. O kobiecie zamężnej mówiło się, że „straciła wianek”. Zgodnie z polską, a także ogólnosłowiańską tradycją, panna młoda oddaje druhnom swój wianek podczas weselnych oczepin. W […]
Puszczanie wianków