Zarękowiny

Zarękowiny, Wiązanie rąk, bądź Pogański ślub to neopogańska ceremonia ślubna.

W neopogaństwie, a zwłaszcza w wicca termin zarękowiny, co dosłownie oznacza „wiązanie rąk”, obecnie wyparł określenie „ślub”. Przysięga małżeńska może być podejmowana na jeden rok i jeden dzień, na „tak długo jak miłość będzie trwać”, na całe życie, lub na całą wieczność w zależności od wyznania. Przykładowo wiccanie mogą praktykować próbne śluby na okres roku i jednego dnia, inicjowane podczas sabatu w Lughnasadh, ponieważ był to tradycyjny czas zarękowin wśród Irlandczyków, jednak typową przysięgą jest „póki trwać będzie miłość”, wypowiadana zamiast chrześcijańskiego „póki śmierć nas nie rozłączy”. Ponadto w wicca ceremonii może towarzyszyć pięciokrotny pocałunek.

Pierwsza znana wiccańska ceremonia zaślubin miała miejsce w 1960 roku, w kowenie Bricket Wood, pomiędzy Frederikiem Lamondem, a jego pierwszą żoną Gillian. Jak w przypadku wielu neopogańskich rytuałów, jedne grupy mogą korzystać z historycznie potwierdzonych form ceremonii, tak aby nie oddalały się od tradycji, podczas gdy inne korzystają z podstawowej idei zarękowin i ponadto tworzą w dużej mierze nowe rytuały. W niektórych tradycjach młoda para może przeskoczyć miotłę albo małe ognisko po zakończeniu ceremonii. W dawnej polszczyźnie termin „zrękowiny”, od którego wywodzą się zarękowiny oznaczał po prostu zaręczyny, jednak zazwyczaj odnosił się do chrześcijańskiej ceremonii.

Następny Post

Wiccaning

Wiccaning bądź Paganing to wiccański rytuał analogiczny do chrześcijańskiego chrztu dzieci. Głównym wydarzeniem ceremonii jest przedstawienie dziecka Bogu, oraz Bogini. Zazwyczaj odbywa się to poprzez podniesienie dziecka w stronę nieba przez matkę, najwyższego kapłana, bądź najwyższą kapłankę. Innymi czynnościami wykonywanymi podczas wiccańskiego chrztu mogą być także pokropienie czoła dziecka wodą, […]
Wiccański rytuał